Belbin
Zbuduj sukces na bazie swoich mocnych stron i talentów!
- ODKRYJ SWÓJ POTENCJAŁ
- LEPIEJ SIĘ KOMUNIKUJ
- PODEJMUJ LEPSZE DECYZJE ZGODNIE ZE SOBĄ
- UREALNIJ SWÓJ OBRAZ POPRZEZ OCENĘ 360 °
UMÓW SIĘ NA WYKONANIE I OMÓWIENIE TESTU
Ten test:
JEST NARZĘDZIEM NAUKOWYM
- Model Belbina powstał na bazie trwających 9 lat badań prowadzonych przez dr Mereditha Belbina i jego zespół na Uniwersytecie Cambridge. Algorytmy podlegają nieustannej aktualizacji oraz uwzględniają ogólnoświatowe, zmieniające się warunki kulturowe.
- W efekcie Raporty przekazują maksimum wiedzy i odniesień do rzeczywistej sytuacji na całym świecie.
ZAWIERA OBSERWACJĘ ZACHOWAŃ
- W Teście Belbina skupiamy się na rozpoznaniu obiektywnych zachowań, jakie przejawiamy w pracy. Dzięki temu dużo łatwiej jest maksymalizować swój potencjał, a także lepiej komunikować się z otoczeniem.
- Posiadanie wiedzy o naturalnych predyspozycjach i ewentualnych słabościach sprzyja budowaniu kultury zaufania i współpracy w miejscu pracy.
POSIADA OCENĘ OBSERWATORÓW
- Test Belbina to jedyne na rynku narzędzie, pozwalające w jednym raporcie uzyskać informacje wywodzące się z samooceny oraz środowiska pracy danej osoby. Wiedza ta umożliwia identyfikację i pracę nad ukrytymi talentami, pewnością siebie, samoświadomością, a także przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, ukazując pełen, aktualny obraz potencjału osobistych możliwości.
- Obserwatorzy mogą być zaproszeni do badania w dowolnym momencie. W przypadku zmiany składu zespołu, możliwe jest zaproszenie nowych obserwatorów do istniejącego już badania.
- System pozwala na zaproszenie nawet 16 obserwatorów. Uczestników badania zachęcamy do wskazania wszystkich osób, których obserwacje będą dla nich cenne, w celu uzyskania jak najbardziej kompletnego raportu.
Test Belbin Team Roles® jest przydatny przede wszystkim do:
Rozwoju cech przywódczych.
Asessment Centre/Development Centre.
Coachingu i mentoringu.
Pracy nad usprawnieniem komunikacji.
Zarządzania zmianą.
Team buildingu.
Zarządzania konfliktem.
Rozwoju kariery.
Pracy nad motywacją pracowników.
ROLE ZESPOŁOWE WEDŁUG BELBINA
Ważne: teoria Ról Zespołowych Belbina nie precyzuje, czy któraś rola zespołowa jest wymagana
do pełnienia funkcji kierowniczej ani też roli, która pociąga za sobą wyższe wynagrodzenie.
Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię̨, tylko dlaczego niektóre zespoły osiągają̨ sukces, a inne nie?
W latach siedemdziesiątych, Dr Morettich Belbin i jego zespół badawczy w Henley Management College,przeprowadził badania zespołów w celu zdefiniowania różnic pojawiąjących się̨ w zrachowaniach członków zespołów oraz tego, w jaki sposób wpływają one na finalny efekt pracy.
Chciał zbadać dynamikę zespołów i odkryć sposoby unikania najczęstszych problemów we współpracy.
W ciągu dziewięciu lat objęte badaniem zostały międzynarodowe zespoły zarządzające. Każdy z uczestników wypełnił zestaw psychometrycznych testów.
W badaniu wzięto pod uwagę wpływ takich czynników jak: cechy osobowości, inteligencja, umiejętność myślenia krytycznego i interakcje z innymi ludźmi.
W trakcie badań stwierdzono, że różnice między sukcesem i porażką w zespołach nie były zależne od czynników takich jak intelekt, ale w większym stopniu zależały właśnie od konkretnych zachowań.
Zespół badawczy zaczął identyfikować specyficzne grupy zachowań. Każde z nich stanowiło odrębny wkład do sposobu pracy zespołu i zostało finalnie nazwane "Rolą Zespołową".
Rola Zespołowa została zdefiniowana jako: „tendencja do określonych zachowań, udziału w pracy zespołu interakcji z innymi członkami zespołu." Stwierdzono, że każdy z nas przejawia wszystkie Role Zespołowe, ale w różnym stopniu natężania.
Pierwsza Rola Zespołowa, jaka została zidentyfikowana to Kreator. Są to osoby o wysokiej kreatywności, dobrze rozwiązujące problemy w niekonwencjonalny sposób.
Zaczęły pojawiać się kolejne Role Zespołowe. Ewaluator zapewniał logiczne spojrzenie i bezstronny osąd, jeśli taki był wymagany i zaspokajał potrzebę bezstronnej oceny możliwości zespołu.
Koordynatorzy byli potrzebni do zwrócenia uwagi na cele zespołu oraz motywowania członków zespołu i właściwego delegowania zadań.
W momencie pojawienia się ryzyka izolacji zespołu, zbytniego skoncentrowania do wewnątrz, Poszukiwacz Źródeł dostarczał informacji na temat konkurencji i otoczenia biznesowego.
Implementerzy byli potrzebni do zaplanowania praktycznej strategii i wykonywania jej tak efektywnie, jak tylko było to możliwe.
Perfekcjoniści byli pomocni na końcu zadania, do sprawdzania pracy pod kątem błędów,
doprowadzając ją do najwyższych standardów jakości.
Dusza Zespołu pomagała w tworzeniu odpowiedniej atmosfery w zespole, niwelowała konflikty i pierwsza udzielała pomocy innym.
Wymagające osoby, znane jako Lokomotywy koncentrowały się na odpowiedniej dynamice pracy zespołu i dbały, żeby zespół szedł do przodu nie tracąc uważności i tempa.
Stwierdzono, że wszystkie Role Zespołowe były niezbędne do osiągniecia sukcesu. Niektóre Role Zespołowe były potrzebne od początku do końca zadania, a inne tylko w określonych sytuacjach.
Na przykład, Meredith Belbin zauważył, że zespoły bez Kreatora miały problem, aby wyjść z inicjatywą lub pomysłem, który można byłoby kontynuować. Ważną konkluzją było stwierdzenie, że każda Rola Zespołowa wnosi określony, specyficzny wkład, bez którego ciężko byłoby uzyskać satysfakcjonujący
wynik.
Kluczem była równowaga oraz świadoma komunikacja pomiędzy członkami zespołu
i wykorzystywanie indywidualnych predyspozycji.
Gdy w zespole było zbyt wielu Kreatorów, zbyt wiele czasu poświęcano na pomysły bez szans na realizację. Podobnie, bez Lokomotyw, zespołowi brakowało motywacji do działania, brakowało poczucia kierunku, w efekcie nie dotrzymywano terminów. W przypadku występowania zbyt wielu Lokomotyw, pojawiły się konflikty i obniżyło się morale. Każda Rola Zespołowa oprócz tego, że wnosi wkład i dostarcza siły zespołowi, ma również tzw. „akceptowalne słabości”. Są to naturalne „koszty” związane z konkretnymi silnymi stronami każdej z ról.
Na przykład niekonwencjonalny Kreator może być zapominalski lub roztargniony, a Poszukiwacz Źródeł może zapomnieć, żeby działać w wytyczonym kierunku. Koordynatorzy mogą być zbyt podekscytowani delegując, a Implementerzy mogą być niechętni do zrezygnowania ze swoich planów na rzecz pozytywnych zmian. Perfekcjonista, zwykle napędzany niepokojem, by wszystko zostało dobrze zrobione, może stosować swój perfekcjonizm nadmiernie. Dusze Zespołu, skoncentrowane na dobrej atmosferze w zespole, mają problemy z podjęciem potencjalnie niepopularnych decyzji. Lokomotywy ryzykują agresją i złym humorem w procesie usiłowania dopięcia prac do końca.
Już po zakończeniu wstępnych badań wyłoniła się dziewiąta rola zespołowa - Specjalista. Symulowane ćwiczenie dla kierownictwa było celowo przygotowane tak, by nie wymagało uprzedniej, specjalistycznej wiedzy. Wartość osoby z dogłębną wiedzą na temat kluczowej dziedziny została przyjęta jako następna Rola Zespołowa. Tak jak inne Role Zespołowe, równieżSpecjalista ma swoje słabości: tendencję do skupiania się wąsko na swoim wybranym temacie i traktowanie tego priorytetowo ponad postępy w pracach zespołu.
Poprzez poznanie naszych Ról Zespołowych, będziemy mogli wykorzystywać świadomie nasze silne strony na korzyść zespołu oraz zarządzać naszymi słabościami najlepiej jak możemy. Większość ludzi ma swoje preferowane Role Zespołowe lub zachowania, które często i naturalnie wykazują. Mamy również "role akceptowalne", które mogą nie być zgodne z naszymi preferencjami, ale które możemy przyjąć, jeżeli zaistnieje taka potrzeba w zespole. Posiadamy też "niezalecane role", których nie powinniśmy podejmować, ponieważ takie zachowania są dla nas nienaturalne. Jeżeli praca wymaga Ról Zespołowych innych niż nasze role preferowane, o wiele lepiej jest pracować z innymi, którzy mają role komplementarne do naszych.Zwykle osoby wykazują więcej niż jedną preferowaną rolę, w związku z tym zespół czterech osób może w pełni reprezentować wszystkie dziewięć Ról Zespołowych Belbina.
W skrócie - filozofia Belbina polega na docenianiu i korzystaniu jak najwięcej z indywidualnych różnic.
Przesłanie jest takie, że dla każdego jest miejsce w zespole: każda Rola Zespołowa wnosi pozytywny i niezbędny wkład do osiągniecia sukcesu".
Copyright © Belbin Polska 2024 ‘BELBIN®’ is a registered trademark of Belbin Limited.
www.belbin.pl | 6
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ ONLINE